През последните седмици Младежките инициативни групи (МИГ), създадени в рамките на проекта „Граждански компас – мислим критично, действаме смело!“, проведоха срещи с представители на местната власт в четирите партньорски общини – Лясковец, Антоново, Стражица и Павликени. Инициативите дадоха възможност на учениците не само да се запознаят отблизо с работата на общинските институции, но и да представят своите идеи, инициативи и виждания за развитието на училищната и местната общност.

В ОбУ „П. Р. Славейков“ – с. Джулюница учениците от Младежката инициативна група посетиха Общински съвет – Лясковец, където проведоха среща с председателя на Общинския съвет г-н Сергей Добрев и заместник-кмета г-жа Емилия Жилиева. По време на разговора младите хора се запознаха с ролята на местната законодателна и изпълнителна власт, както и с процесите на вземане на решения на общинско ниво. Учениците представиха реализираните до момента дейности по проекта, включително инициативата „Нашето училище говори“, чрез която са събрали мнения и предложения от свои съученици. Срещата се превърна в истински диалог за нуждите на младите хора в малките населени места и възможностите за по-активното им участие в обществения живот.

В СУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Антоново Младежката инициативна група проведе предварителна работна среща с кмета на общината г-н Хайредин Мехмедов. По време на разговора бяха обсъдени конкретни идеи и бъдещи съвместни дейности между учениците и местната власт. Договорени бяха ангажименти и конкретни стъпки, които ще бъдат реализирани до края на 2026 г., като срещата постави основа за устойчиво партньорство между младите хора и общинската администрация. Учениците показаха активност и желание да участват реално в процесите, свързани с развитието на своята общност.

Учениците от СУ „Ангел Каралийчев“ – Стражица посетиха Община Стражица и проведоха среща с председателя на Общинския съвет г-н Илиян Маринов. По време на срещата те научиха повече за структурата и функциите на Общинския съвет, за работата на постоянните комисии и за ролята на общинските съветници в управлението на общината. Срещата включваше и интерактивна част, в която учениците влязоха в ролята на общински съветници и представиха свои идеи и предложения как Стражица да стане по-привлекателно място за младите хора. Обсъдени бяха теми, свързани с гражданското участие, местните инициативи и възможностите учениците да бъдат активна част от обществения живот.

В СУ „Бачо Киро“ – Павликени Младежката инициативна група се срещна с кмета на Община Павликени инж. Емануил Манолов и заместник-кмета инж. Анастасия Вачева. В рамките на срещата учениците представиха своя идея за облагородяване на паметника на революционера Бачо Киро – личност, тясно свързана с историята на региона и патрон на училището. Инициативата предизвика интерес и подкрепа от страна на местната власт, а разговорът показа как ученическите идеи могат да се превърнат в реални проекти с обществено значение.

Срещите във всички партньорски общини показаха, че когато младите хора получат пространство за диалог и подкрепа, те могат да бъдат активни участници в обществения живот и да предлагат реални решения за развитието на своите общности. Чрез тези дейности проектът „Граждански компас – мислим критично, действаме смело!“ продължава да насърчава гражданската активност, критичното мислене и сътрудничеството между ученици, институции и местна власт.
Проектът се реализира от Сдружение „Академика – 245“ по програмата „Учим заедно“ на Фондация „Заедно в час“, с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България“.

Фондация „Америка за България“ е независима, неправителствена и неполитическа американска благотворителна фондация, която работи в партньорство с български организации за укрепване на частния сектор и демократичните институции в страната. Фондацията е плод на успеха на Българо- американския инвестиционен фонд (БАИФ), създаден през 1991 г. от Конгреса на САЩ с подкрепата на Американската агенция за международно развитие. За повече информация: www.us4bg.org.
Фондация „Заедно в час” е една от най-активните образователни организации в България, която вече 11 години работи за осигуряването на равен достъп до качествено образование на всяко дете в България. За тази цел фондацията развива нови учители, подкрепя цели училищни екипи и изгражда партньорства за въвеждането на добри практики в образователната система.
Повече за дейността и програмите на организацията:
„Заедно в час” е създадена по инициатива и с щедрата финансова подкрепа на фондация „Америка за България“ и е част от международната мрежа Teach For All.
